"Leszczyńskie smaki" z wizytą w Austrii

Celem wizyty studyjnej było zdobycie doświadczenia oraz poznanie dobrych praktyk budowania sieci w sektorze spożywczym. Dzięki zdobytej wiedzy sieci „Leszczyńskie smaki” będzie łatwiej wypracowywać swój własny mechanizm współpracy. Uczestnicy wyjazdu studyjnego mogli się przekonać, że wszystkie sieciowe działania przynoszą spodziewane efekty.

Pierwszym punktem wizyty było spotkanie w Izbie Gospodarczej Górnej Austrii z przedstawicielem Lebensmittel-Cluster OÖ  Michaelą Henzinger. Leszczyńscy przedsiębiorcy sektora spożywczego, przedstawiciele PWSZ, oraz Zespołu Szkół Rolniczo - Budowlanych  zapoznali z funkcjonowaniem sieci, która działa od 2000 roku. Jej członkami są przedsiębiorstwa produkujące żywność, ich bezpośredni i pośredni dostawcy, oraz jednostki badawczo-rozwojowe i firmy doradcze. Uczestnicy wyjazdu uzyskali informacje na temat przedsięwzięć i projektów realizowanych przez klaster, poznali jego strukturę organizacyjną, sposób zarządzania i finansowania oraz podejmowane działania marketingowe. Zaprezentowane zostały również  korzyści z synergii, której celem jest zwiększanie potencjału innowacyjności, oraz regionalnej i ponadregionalnej konkurencyjności. Za swoje największe sukcesy klaster uważa prace rozwojowe przy realizacji projektów, a także ciągły wzrost liczby swoich partnerów (są to dobrowolne przystąpienia do sieci). Obecnie sieć liczy sobie łącznie 247 przedsiębiorstw partnerskich. Przedsiębiorcy wykazują ogromne zainteresowanie oferowanymi przez klaster usługami z zakresu prawa pracy, znakowania i bezieczeństwa żywności i innych. Poszerzają również swoją wiedzę oraz kontakty branżowe dzięki uczestnictwu w organizowanych przez klaster imprezach, konferencjach i semianariach.

Następnie grupa wizytowała jednego z partnerów Lebensmittel-Cluster OÖ, przedsiębiorstwo Backaldrin International GmbH w Asten, niedaleko Linz. Jest to wiodący austriacki producent wyrobów piekarniczych, z wieloma oddziałami na całym świecie. Gerhard Binder, przedstawiciel firmy, wyczerpująco odpowiadał na wszystkie pytania uczestników wyjazdu związane z działalnością i funkcjonowaniem firmy, partnerstwem i współpracą w klastrze, oraz udziałem w realizowanych przez sieć projektach. Zaprezentowane zostały również korzyści czerpane z uczestnictwa w klastrze. Należą do nich głównie: spotkania z kolegami z branży, służące wymianie doswiadczeń oraz wiedzy z tematów bieżących np.  higieny, przypraw, opakowań i in. Dzieki współpracy pojawiaja się ciągle nowe pomysły dla rozwoju  firm. W ten sposób zachowana zostaje  płynność wymiany dobrych praktyk w obrębie sieci, przy zachowaniu pełnej odrebności i konkurencyjności przedsiębiorstw.

Informacje zdobyte w trakcie wizyty studyjnej zainspirowały  uczestników projektu do budowania własnej ścieżki współpracy, a przede wszystkim przekonały o realnych korzyściach, jakie przynosi współpraca w sieci.

„Wizyta w Linz pokazałą mi jak można podnieść konkurencyjność firm poprzez współpracę z innymi firmami z branży i jednostkami badawczo-rozwojowymi. Sadzę, że wiele przedstawionych działań możemy wykorzystać zarówno w sieci „Leszczyńskie smaki” jak i w naszej firmie” – powiedziała Agnieszka Sikorska z Mleczarni Jan Korbik z Jezierzyc Kościelnych.

Kolejnym działaniem sieci „Leszczyńskie smaki” jest konferencja tematyczna z obszaru marketingu żywności.  Natomiast z początkiem kwietnia członkowie sieci przy wsparciu doradców zewnętrznych rozpoczną prace nad tworzeniem strategii promocji i strategii marki.

Nadal zachęcamy przedsiębiorstwa branży spożywczej do przystąpienia do „Leszczyńskich smaków” i wzięcia udziału w tym pełnym nowatorskich możliwości projekcie. Szczegółowe informacje o projekcie oraz możliwości przystąpienia do sieci można otrzymać pod numerem telefonu 506 233 502 lub wysyłając maila na adres dtkacz@leszno.pl

 

 

Leszno. Rozwiń skrzydła / Leszno. Spread your wings